Almanca, Almanya Almancax üyelerinin ilk mesajlari - ALMANCAX

Melaetsa ea pele e tsoang ho litho tsa Almanx

• Karabo ea 113
  • Ponahalo ea 49603

Litho tsa 0 le baeti ba 1 ba shebile sehlooho.

Jentzsch

• moeti
Melaetsa ea pele e tsoang ho litho tsa Almanx
« : La 10 February, 2008, 05:11:18 hoseng »
Yücel:sayin yöneticimiz ben Almanyada bir üni. ye kayit oldum. ve bana gönderdikleri kagitta asagidaki yazilar vardi. ben tam anlayamadim. tercüme ederseniz coook sevinirim.

der nachweiss einer privaten krankenversicherung ka deutschland ka nako ea semestara sa eine.

ihr pass (mit dem sichtvermerk zum zweck der ausbildung).

shoa vorlage ihrer pele zeugnisse sowie übersetzungen ho deutschen oder englisch.
(Sanirim artik bu cümleyi anlayabiliyorsun)

Yücel:konusanlari yüzde 60 anliyorum ama ben yüzde 40 kanusabiliyorum. ve kanusurkende cekiniyorum. almanca ögrenmeyide cok istiyorum. bunu nasil basarabilecegimi bilmiyorum
(su yüzde hesabini benim de yapmam lazim sanirim.Yücel isi böyle cözmüs.Matematikle..Sanirim basarmissin yücel.)

Esma 41:Lumelang bohle,

ben Almanyadan esma bu Forumu tesadüfen buldum  .
Ilgimi cekti ve Kayit oldum.InsaAllah hepimiz icin hayilri olur.
Lehlohonolo ka takatso ea ka ....

Saygilarla esma 41... (aslinda nickim sadece esma olacakti yani ben öyle düsünmüstüm ama esma diye baska bir üyemiz varmis herhalde   bende mecburen   esma 41 oldum).
( Forumumuzun en saygili uyesi.Saygilarla kelimesini hic eksik etmez ve parantez icindeki aciklamalarini..)

Esma 41:Sevgili Yücel öyle bir sey dedigini ben demedim zaten....  sen dedin   daha dogrusu yazdin...
Yani hersey yolunda...
( daha dur ya 2. mesajin.Gerilim sinyalleri geliyor...)

Kholpa$ali:erbek 66 bence daha iyi araştırman lazım
 https://www.goethe.de/ins/tr/ist/lrn/prf/sd1/trindex.htm
bi bak yazanlara sevinirimm
arkadaşlar ocak ayı a1 start deutsch sınav kayıtları dolmuştur ilgilenenlere duyurulur..
(Bu adamin arastirmaci oldugunu daha ilk mesajlarindan anlamaliydik.Bakin adamin arastirmasini begenmemis.. ;D)

Kholpa$ali:istanbul kayıtları bitmiştir.ankara ile ilgilibi bilgim yok arkadaşlar

(Bu adam kesin istihbaratta calisiyor.)

Jentzsch:kursta ogrendimiz; möchten,wollen,können,mussen,dürfen... modal fiillerin anlamlarini biliyorum fakat cümle kurarken hangisinin nerede kullanildigini karistiriyorum bugun sinavda da karistirdim  birer örnekle yardimci olursaniz sevinirim.tesekkürler...ögretmen tabiki anlatiyor fakat türkce degil:) tam anlamiyla kavrayamadim...
(biraz ürkek,biraz cekingen bir sekilde ilk sorumu sormusum. ;D)
Jentzsch:Ke leboha thuso ea hau. Ke mocha sebakeng sena sa marang-rang, ka hona ha ke khone ho fihlela lihlooho tseo ke li batlang hanghang. E tla etsahala ka nako, inshaAllah ... kea leboha ...(Sitede arastirma yapmadan bir sey sormustum,Yücel sagolsun uyarmisti da beni)

Gütig:Lumela bashanyana, ke ile ka ikopanya le uena maobane. Ke ikutloa ke lehlohonolo ho fumana sebaka sa bohlokoa bakeng sa merero e joalo ea thuto le ho ba setho. Ke lumela hore Sejeremane se tla nthusa haholo ho ntlafatsa Sejeremane sa ka ... Batsamaisi bohle le matichere ba kentseng letsoho ho hlophiseng Sejeremane ba molemo matsohong a lona le boitekong ba lona. Letsatsi le letle la tsoalo, Germanx, o atlehile lilemo tse ngata.
(Gütig gercekten bu siteyi cok seviyor.Sanirim daha 2. mesajindan da anlasiliyor.)

Nachtigall:Lumelang metsoalle.
khahlisa motho e mong   
Maskulin Feminin Neutrum Bongata
Nom. shoa shoa
Gene. khaled
Dat. e bitsoang dem der dem
Akk. ho tloha ho shoa

O ka hlalosa maemo a kaholimo kapa oa hokahanya le papiso ea Maturkey.

sehl
(Yorum yok.Adamin daha ilk mesaji,gercekten ilk :) vsslm)

Nachtigall:o seke oa mpata ka maoto
Moena oa rona o ne a batla ho re ke fumana linotlolo tsa hau

Empa o seke oa e isa ho jeremane ea hau, o tla o sheba sethoto, ke eng seo u buang ka sona.

sehl
(Tam bir ceviri ustasi vsslm)

QUELLE35:hallo ich heiEba selemo. Wch wohne ho Izmir. ich spreche nicht Deutsch. liebe grey
(Bu ilk mesaji daha Almanca bilmiyor.)

QUELLE35:2-Mein lebitso la selemo
Lelapa la 3-meine le bitsoang Afşar
4-ich lebe e Izmir
6-ich bin 27 sub jahre
7-ich bin 1 mitha 65 groB
8-ich habe 2 geschwister
9-ich bin kosmetikerin
12-Mein liebslingsfach shoa Mutter
13-alle fach ist schön
20-Meine hobby ist buch lessen und das kochen und spazierengehen und tanzen
21-ja, ich habe ein Fisch
23-Mein Vater ha e na thuso.
28- Meine Mutter hausfrau
39-Ich bin ein impulsiv und liebevoll.
40 - Danke Sehr 

(Almancaxla tanistiktan sadece 4 gün sora)  ;D

Gutig

• moeti
Ynt: Almancax üyelerinin ilk mesajlari
« Reply #1: La 10 February, 2008, 08:31:02 hoseng »
 ;D ;D Cok hos olmuuusss...Bu ilk mesajlari arayip bulmak nerden aklina geldi? :D Ama iyiki de bulmussun.  Cok hosuma gitti. Eline saglik  ;) Hepimizin tarzi daha ilk mesajlarimizdan belliymis  :D...Ne güzel hepimiz hala ilk mesajlarimizda ki gibi icteniz  :)....

Offline konetwama.tata

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 1962
  • Lekala la 224
  • ho kopanela liphate: Bay
  • Sebaka Seo U ke keng Ua se Fumana
« Reply #2: Hlakola 10, 2008, 12:07:09 thapama »
;D ;D Cok hos olmuuusss...Bu ilk mesajlari arayip bulmak nerden aklina geldi? :D Ama iyiki de bulmussun.  Cok hosuma gitti. Eline saglik  ;) Hepimizin tarzi daha ilk mesajlarimizdan belliymis  :D...Ne güzel hepimiz hala ilk mesajlarimizda ki gibi icteniz  :)....

Sana katiliyorum gütig, ilkler genelde biraz masumane oluyor, ama sonradan kurt kesiliyoruz... : :)
Hora e le 'ngoe, makhetlo a mahlano, ntho ea bohlano e fihla thapelo. Kea ipotsa hore na o qetile lihora tse mashome a mabeli a metso e meraro ho lefatše le lenyane leo. mme ha a ka a qeta hora e le 'ngoe bophelong boo bo bolelele., kotsi e kae, khatello ea boikoetliso bo bokae, kelello ea caliphate e tsamaea!

Leha ho le joalo, moea, pelo, kelello e na le matšeliso a maholo thapelong. Ha e boima joalo ka ntho.

Risale-i Nur (Mantsoe)

Offline konetwama.tata

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 1962
  • Lekala la 224
  • Sebaka Seo U ke keng Ua se Fumana
« Reply #3: Hlakola 10, 2008, 12:10:20 thapama »
evet timur sordugum cümlelerin manalarini rahatlikla anlayabiliyorum... ;D

Geriye dönüp ilk mesajlarima baktigimda bayagi da yol kat etmisim yahu... ;D
Hora e le 'ngoe, makhetlo a mahlano, ntho ea bohlano e fihla thapelo. Kea ipotsa hore na o qetile lihora tse mashome a mabeli a metso e meraro ho lefatše le lenyane leo. mme ha a ka a qeta hora e le 'ngoe bophelong boo bo bolelele., kotsi e kae, khatello ea boikoetliso bo bokae, kelello ea caliphate e tsamaea!

Leha ho le joalo, moea, pelo, kelello e na le matšeliso a maholo thapelong. Ha e boima joalo ka ntho.

Risale-i Nur (Mantsoe)

Offline kholp ho fumana $

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 1349
  • Lekala la 116
« Reply #4: Hlakola 10, 2008, 04:21:29 thapama »
süper olmuş eline sağlık Jentzsch.
Lebitso la Ergenekon ea naha
Lebitso la phiri
U eme lilemo tse makholo a mane, tlola!
Lerumo la rona ke lerumo la likete tse lekholo

Offline emosh

• emosh
  • Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 965
  • Lekala la 39
  • ho kopanela liphate: Ladies
  • :) :) :) :) :)) :) :) :) :)
« Reply #5: Hlakola 10, 2008, 07:45:44 thapama »
çok hoş görünüyorlar hepside çooook geliştirmiş kendini inşAllah bende gelişme kaydedebilirim yani site çok güzel de :D bende iş yok ya kesinlikle :D
Thabo eo re e bontsitseng e ne e le fake joaloka ba bang !!!!
Mangeloi a apereng mask a diabolose o ne a tšoana le a pele!

Jentzsch

• moeti
« Reply #6: Hlakola 10, 2008, 07:50:37 thapama »
Bence sende is vardir ama biraz kurcalamak lazim.Biraz düsün bakalim;Nasil yapabilirsin?  ;)

Offline emosh

• emosh
  • Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 39
« Reply #7: Hlakola 10, 2008, 07:55:57 thapama »
ya istemek lazım ama herşeye olduğu gibi almancaya da önyargılı yaklaştım ve almanca öğretmenimizlede biraz tartışıp sonra almanca derslerinde soğuyunca iyice bıraktım zaten sıfırdım (-) eksiye düştüm sonrada not telaşı almancax ı keşfettim yazılıyı kurtardım :D ama hala almancacıyı sevmiyorum o da beni :( bu durum da beni olumsuz etkilediği için öğrenme isteğimin önüne geçiyor sanırım

Offline nthabiseng

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 739
  • Lekala la 26
« Reply #8: Hlakola 10, 2008, 08:08:37 thapama »
sevgili emosh,yazdıklarını okudum.bende senin gibi önyargıyla başlayanlardanım ama şimdi inan seviyorum..önyargını malesef kırman lazım yoksa biraz zor :(
ama sadece almanca da değil,herşeyde aynı bu.. : :)
bu arada emin ol jentzsch de pek farklı durumda deil ,hatta almanca okuyan biri olarak bazen ben bile.. ;D  ;D
letsoai la leoatle, tsela eo pula e nang ka eona serurubele ...
mesaletsa ea mantsoe a sa buuoeng nako le nako ha a le mong ....

Offline emosh

• emosh
  • Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 39
« Reply #9: Hlakola 10, 2008, 08:13:19 thapama »
a_ysche  sanırım haklısın önyargım konusunda bende önyargımı kırmayı istiyorum ama bilemiyorum n'olacak halim ama kıramıyorum bu önyargımı aşmam için ne yapmam gerkiyo acaba   :(

Offline nthabiseng

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 739
  • Lekala la 26
« Reply #10: Hlakola 10, 2008, 08:22:01 thapama »
sevmek için kendine küçükte olsa sebepler bul  bence,kişilere de takılma (hocana mesela).Benim almanca hocam ilk derste bizlere  "beni bilgi konusunda sömürebildiğiniz kadar sömürün"  demişti.Yani sen hocandan almanca konusunda alabileceğin herşeyi al..
ve en önemlisi de günümüzde dil bilmenin gerekliliğinin farkına var derim..
Dilin değerini anladığında gerisi gelecektir bencee ;)
letsoai la leoatle, tsela eo pula e nang ka eona serurubele ...
mesaletsa ea mantsoe a sa buuoeng nako le nako ha a le mong ....

German Translation | Ho ithuta Sejeremane | Numeri ea Sejeremane | Boiketlo ba Jeremane
Matsatsi a Jeremane | Mantsoe a Sejeremane | Lipina tsa Sejeremane | Mebala ea Jeremane | Forum Archive

LIPUO TSE TSOETSOANG: Afrikaans Albanian Amharic Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Cebuano Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Corsican Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Frisian Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hausa Hawaiian Hebrew Hindi Hmong Hungarian Icelandic Igbo Indonesian Irish Italian Japanese Javanese Kannada Kazakh Khmer Korean Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Lao Latin Latvian Lithuanian Luxembourgish Macedonian Malagasy Malay Malayalam Maltese Maori Marathi Mongolian Myanmar (Burmese) Nepali Norwegian Pashto Persian Polish Portuguese Punjabi Romanian Russian Samoan Scottish Gaelic Serbian Sesotho Shona Sindhi Sinhala Slovak Slovenian Somali Spanish Sudanese Swahili Swedish Tajik Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Uzbek Vietnamese Welsh Xhosa Yiddish Yoruba Zulu