Almanca, Almanya Baba , ölmek istemiyorum - ALMANCAX

Ntate ha ke batle ho shoa

• Karabo ea 11
  • Ponahalo ea 8709

Litho tsa 0 le baeti ba 1 ba shebile sehlooho.

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 7382
  • Lekala la 560
  • Tsohle li ne li phela ... Kea leboha ke ntse ke hola le uena
Ntate ha ke batle ho shoa
« : La 01 Tšitoe 2012 ka 10:32:53 thapama »
Bu Konu cok önemli ve hassas bir Konu.
Lütfen yazilanlarin hepsini okuyun.
Belki siz'de bir Hayat kurtarabilirsiniz !

Baba, ölmek istemiyorum

ALMANYA’NIN Singen kentinde yaşayan Yıldız Ailesi, 7 yaşındaki kızları İlayda Yıldız’ı yakalandığı ALL (Akut Lenfoid Lösemi) hastalığından kurtarmak için vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. Freiburg Üniversitesi’nde tedavisi devam eden İlayda’ya uygun ilik bulunması için çeşitli kampanyalar düzenlenirken, “Baba, ben ölmek istemiyorum” diyen minik İlayda’nın babası Nuhhacı Yıldız, kızının kurtulması için sürekli dua ediyor.

İLİK BULUNMASI şART

KIZININ iyileşebilmesi için uygun ilik gerektiğini anlatan Yıldız, “İlayda’nın hastalığını şubat ayında öğrendik. Lösemi hastalığı olan Akut Lenfoid Lösemi (ALL) teşhisi kondu. Maalesef haziran ayında hastalığı ağırlaşınca, kesinlikle iyileşmesi için ilik gerektiğini söylediler. İlayda bana ve annesine ‘Baba ben ölmek istemiyorum’ diyor. Bu acıyı tarif edemem, çok üzülüyor ve acı çekiyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE DE KURULMALI

TÜRKİYE’DE kök hücrelerin test edilmesi için ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirten Nuhhacı Yıldız, “Kayseri ve Samsun’daki akrabalarımızın kök hücrelerini test ettirebilmek için sadece Ankara İbni Sina veya İstanbul Çapa hastanelerine gitmek gerekiyor, hem de 387 TL gibi bir ücretle. Türkiye’de de çocukların kurtarılması için mutlaka ilik bankaları kurulmalı ve gerekli kampanyalar düzenlenmeli” dedi.

KAMPANYALAR DÜZENLENİYOR

SİNGEN’DE uygun ilik bulunması için kampanya düzenlenirken, önümüzdeki günlerde de Freiburg, Stuttgart, Nürnberg, Tuttlingen, Lauchringen ve Konstanz’da kampanyalar yapılacağı açıklandı. Baba Nuhhacı Yıldız, “Özellikle Türklerin ilgi göstermesini istiyoruz. Türk çocuklarını kurtarmak için aynı genleri taşıyanların, yani Türkler’in ilikleri gerekli. Bu kampanyalara Türkler ilgi göstermeli” dedi.

Mohloli: https://www.sabah.de/baba-olmek-istemiyorum

devam ediyor ...
Lefatshe ke fan. Ha feela bophelo bo le bokhutšoanyane. Kaha ho hlokahala mesebetsi e mengata. Ha feela bophelo bo tla hlola mona ka ho sa feleng. Kaha lefatše ha le qhekelle. Kaha moeti-lefats'e lefatšeng ka bophara ke moahloli le Kerim. Kaha ha ho botle kapa bobe bo ke keng ba fuoa kotlo. Ha feela 'mila o se na kotsi, tsela e kotsi e ea atleha. Kaha metsoalle ea lefats'e le maemo a holimo ho ea fihla hekeng ea lebitla.

Ehlile ke lehlohonolo ho fetisisa. Se ke oa lebala tsoalo ea lefats'e, A ke ke a etsa sehlabelo sa hae sa lefats'e lefats'e, Se ke oa senya bophelo bo sa feleng bakeng sa bophelo ba lefatše, A se ke a timela le bophelo ba hae, A ke a inke e le moeti 'me a etse ho ea ka litaelo tsa mong'a ntlo ea baeti, a ke a bulele monyako oa lebitla mme a kene saadet-i e sa feleng.
Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
Ynt: Baba , ölmek istemiyorum
« Reply #1: La 01 Tšitoe 2012 ka 10:42:45 thapama »
Yardımına 4 bin kişi koştu

Lösemi hastası minik İlayda’nın “Baba ben ölmek istemiyor” şeklindeki yakarması, büyük yankı uyandırdı. Uygun ilik bulunması için Almanya’nın Lauchringen ve Tuttlingen kentlerinde düzenlenen doku tiplemesi kampanyasına yaklaşık 4 bin kişi akın etti.

ALMANYA’nın Singen kentinde yaşayan lösemi hastası İlayda’yı yaşatmak için Lauchringen ve Tuttlingen’deki duyarlı vatandaşlar, düzenlenen doku tiplemesi kampanyasına akın etti. 17 Aralık’ta 7 yaşına basacak olan İlayda’nın “Ölmek istemiyorum” diye yakardığı babası Nuhhacı Yıldız’ın, Hürriyet Gazetesi’ne gönderdiği ve tüm duyarlı vatandaşları katılma yolunda yaptığı çağrı etkisini gösterdi. 50

HEMşİRE 100 GÖNÜLLÜ

Lauchringen'deki doku tiplemesi kampanyasını organize eden ekibin başındaki Mehmet Öcal, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Öncelikle organizasyon ekibi olarak İlayda’lar adına Lauchringen ve Tuttlingen kentlerinde düzenlenen doku tipleme kampanyalarına katılan herkese teşekkür ediyoruz. Lauchringen’de bin 738 kişi, Tuttlingen’de de 2 bin 100 kişi olmak üzere yaklaşık 4 bin kişinin gelerek kan örneği vermesi, bizi çok sevindirdi. Her iki organizasyonda 50 kişilik hemşire ekibi ve 100’e yakın gönüllü çalıştı.

GÖZ YAşLARINI TUTAMADI

Hürriyet Gazetesi’nde bu iki kampanyanın duyurulmasıyla katılımın daha da arttığını belirten Öcal, “Özellikle Türklerin dışındaki yabancı kökenli insanların da hem Lauchringen hem de Tuttlingen’e gelerek minik İlayda ve onun gibi hasta yavrularımızın yardımına koşmaları, tek kelimeyle büyük bir insanlık örneğiydi” dedi. İlayda’nın babası Nuhhacı Yıldız ile annesi Hülya Öztürk Yıldız ise kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.

Baba Nuhhacı Yıldız, “Binlerce insanı görünce göz yaşlarımı tutamadım” diyerek, tüm duyarlı vatandaşlara teşekkür etti. Hürriyet Gazetesi’ne de yaptığı haberlerden dolayı teşekkür eden Nuhhacı Yıldız, şöyle devam etti: “Yine sizlerin aracılığınızla, Nürnber kentinde 9 Aralık ve Stuttgart kentinde de 16 Aralık tarihlerinde düzenlenecek doku tipleme kampanyalarımızı duyurmak istiyoruz. Eminim buralara da yine binlerce insanımız akın eder ve İlayda gibi lösemi hastası olan çocuklara şifa olabilecek uygun ilik bulunabilir” dedi.

Kaya Yanar’dan özel klip
LAUCHRINGEN ve Tuttlingen’den sonra şimdi de yine Stefan Morsch Vakfı’nın desteğiyle Nürnberg, Konstanz, Stuttgart, Freiburg, Köln, Münih, Berlin, Hamburg, Mannheim, Karlsruhe ve Frankfurt’ta da kampanyalar düzenleneceğini anlatan Yıldız, Nürnberg ve Konstanz’daki kampanyaların himayesini, bu kentlerin belediye başkanlarının üstlendiğini söyledi.

Yıldız, “Stuttgart’taki kampanya da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Nils Schmid’in Türk kökenli eşi Tülay Schmid ile ünlü komedyen Kaya Yanar’ın himayesi altında yapılacak. Kaya Yanar, 16 Aralık’taki kampanyaya, programının yoğunluğu nedeniyle gelemiyor, ancak kızım için özel bir klip çekmiş. Hepsine müteşekkirim” diye konuştu.

Kampanya tarihleri şöyle
Doku tipleme kampanyalarından tarihi belli olanlar şu kentlerde düzenlenecek:
9 Aralık
Nürnberg (Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Maly’nin himayesinde)
Konstanz (Büyükşehir Belediye Başkanı Burchhardt’ın himayesinde)

16 Aralık
Stuttgart (Baden- Württemberg Eyalet Başbakan Yardımcıs Nils Schmid’in eşi Tülay Schmid ve komedyen Kaya Yanar ve Tülay Schmid’in himayesinde)

Freiburg (1. Bundesliga takımı SC FREIBURG’un himayesinde)

Mohloli: https://www.hurriyet.de/haberler/gundem/1332490/yardiminabin-kisi-kostu
------------------------------------
Lefatshe ke fan. Ha feela bophelo bo le bokhutšoanyane. Kaha ho hlokahala mesebetsi e mengata. Ha feela bophelo bo tla hlola mona ka ho sa feleng. Kaha lefatše ha le qhekelle. Kaha moeti-lefats'e lefatšeng ka bophara ke moahloli le Kerim. Kaha ha ho botle kapa bobe bo ke keng ba fuoa kotlo. Ha feela 'mila o se na kotsi, tsela e kotsi e ea atleha. Kaha metsoalle ea lefats'e le maemo a holimo ho ea fihla hekeng ea lebitla.

Ehlile ke lehlohonolo ho fetisisa. Se ke oa lebala tsoalo ea lefats'e, A ke ke a etsa sehlabelo sa hae sa lefats'e lefats'e, Se ke oa senya bophelo bo sa feleng bakeng sa bophelo ba lefatše, A se ke a timela le bophelo ba hae, A ke a inke e le moeti 'me a etse ho ea ka litaelo tsa mong'a ntlo ea baeti, a ke a bulele monyako oa lebitla mme a kene saadet-i e sa feleng.
Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #2: La 01 Tšitoe 2012 ka 11:11:17 thapama »

Önemli: Stuttgart ve Stuttgart Civarin'da ikamet edenlere ...

Pazar, 16 Aralik 2012
Saat:12.00 - 17.00 arasi
Universität Stuttgart (Cafeteria K 1)
Kepplerstrasse 11 , 71074 Stuttgart

Yine bu tür bir organizasyon ile Ilayda'ya uyumlu bir donör aranilmaktatir.
Eger sizde donör 'sartlarina' uygunsaniz ... gelin ve kayit olun.

Belki bir Hayat kurtarabilirsiniz ...

Ayrintilari ...

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #3: La 01 Tšitoe 2012 ka 11:27:31 thapama »

Iki sene önce ...
Almanya'da yasadigim sehrin yakininda bir-(bizim) girisim grubunun 'DKMS - ilik tipi belirleme kampanyasi esnasinda cekilen resimler .

Bizim-( DKMS ) hakkımızda

DKMS Deutsche Knochenmarkspenderdatei gemeinnützige Gesellschaft mbH (Sinirli Sorumlu Kamu Yararina Çalisan Alman Kemik Iligi Bagisçilar Veritabani Sirketi) 1.413.179 üzerinde kayitli bagisçisi ile dünya çapindaki en büyük kök hücre bagisçi veritabanidir. Son 15 yil içinde 9.400ün üzerinde kök hücre naklini mümkün kilmistir. Almanya'da her 45 dakikada bir, bir insan lösemi hastaligina yakalanmakta olup bunlarin çogunlugunu çocuklar ve gençler olusturmaktadir. Bu insanlarin çogu için tek iyilesme sansini kök hücre nakli sunmaktadir - kosul uygun bir bagisçi bulmalaridir. Aile içerisinde uygun bir bagisçi bulabilme olasiligi % 30 civarinda oldugundan, birçok vakada bir yabanci bagisçiya muhtaç olunmaktadir.

DKMS'nin ana gayesi mümkün oldugunca çok lösemi hastasina yasamak için yeni bir sans vermek amaciyla veritabaninin sürekli genisletilmesidir. Bu arada ilgililerin yüzde 75'ine uygun bir bagisçi bulunabilmektedir. Çok büyük bir basari, ancak her dört kisiden biri hala çaresizce beklemektedir.

DKMS bagisçi veritabaninin genisletilmesinin yani sira veritabani kalitesinin ve etkin bagisçi araciliginin sürekli iyilestirilmesi üzerinde çalismaktadir. Bu amaçla 2001 yilinda Dresden'de kendilerine ait bir laboratuar, DKMS Life Science Laboratuari kuruldu.

DKMS bunun haricinde vatandaslari lösemi hastalari için kök hücre tedavi sansi hakkinda aydinlatmayi görev bilmektedir. Çünkü bilgisizlik ve eksik bilgi sebebiyle de tüm hastalar bir kök hücre nakli imkani bulamiyorlar

Aşama 1: Kayıt işlemi ve kan alımı

Kayit Isleri ve Bilgi  Danismanlari (Ablam ve Ben)
Sejeremane le Seturkey  :)

DKMS Grubumuz  ( resimde üc kisi eksIk )

E kentsoe le ImageShack.us

Kan Ver(me  Ho lokile:)

Kan veren (bagsci ) Mehmet Abimiz ... ignelerden cok korktugu halde (yüzüne bakiniz   :)  ) , bu hayirli ise katkida bulundu sag olsun.

Kan alan: Ablam (hemsire )

Hastaliktan veya yas itibariyle Kan veremeyen 'Bagiscilar' Para Bagisinda'da bulunabilirler.

Bir Kisinin/Bagiscinin 'sadece'Doku niteliklerinin analizi 50 Euroyu buluyor.

Biz hedefimize ulastik ve 100 kisi bagista bulundu .... Allah her birinden  razi olsun.

Aşama 2: Doku niteliklerinin analizi

Kayıt gerçekleştikten sonra kanınız özel bir laboratuarda altı doku niteliğinin en az dördü açısından incelenir (HLA-A-, -B- tipi belirleme). Bu verilerle sizi DKMS’ye kabul etmiş oluyoruz.

Bir kök hücre naklinin gerçekleştirilmesi ve bunun başarılı olması için hasta ve bağışçının doku özelliklerinin tamamen uyum sağlamaları en temel koşuldur.

Aşama 3: Merkezi sicile kaydedilme

Doku özellikleri bağışçı numarasıyla birlikte anonim bir şekilde Ulm kentinde bulunan ZKRD’ye (Almanya merkezi kemik iliği bağışçı sicili) aktarılır ve burada tüm dünyadan gelebilecek hasta talepleri için hizmete hazır halde tutulur.

Aşama 4: Diğer testler

Bir hasta ve bir bağışçının ilk HLA-bulguları arasında bir uyumun tespit edilmesi halinde, bu bağışçı üzerinde bir başka doku tip belirlemesi, yani HLA-DR tip belirlemesi gerçekleştirilir.

Eğer sizin doku özellikleriniz sebebiyle, bir hasta için kök hücre bağışçısı olabileceğiniz tespit edilirse, engelleyici kriterlerinin önceden belirlenebilmesi için size ayrıntılı bir sağlık anketi gönderilir. Ardından bir onaylayıcı tip belirlemesi (CT) gerçekleştirilir, burada kan örneğiniz hastanın kan örneğiyle ayrıntılı biçimde karşılaştırılır. Kanınız bu aşamadan sonra, örneğin HIV veya hepatit virüsü gibi belirli enfeksiyon tetikleyicileri açısından incelenir. Elde edilen bu sonuçlar neticesinde uygun bağışçı olup olamayacağınıza ve büyük bir olasılıkla kahraman olup olamayacağınıza karar verilir.

Aşama 5: Nihai karar

Onaylayıcı tip belirlemesinin hasta için gerçekten de aranan “genetik ikiz” olduğunuzu göstermesi durumunda, artık hastanın hayatını kurtarmak için hazır olup olmadığınıza kesin karar vermenizin zamanı gelmiştir. Ayrıntılı bir sağlık taramasından geçtikten ve bir hekim tarafından riskler hakkında aydınlatıldıktan sonra bağış için yazılı bir rıza beyanı doldurulur. Nakil için belirlenen süreden yaklaşık bir hafta önce hasta için hazırlık aşaması başlar, burada hastaya ait hastalıklı kemik iliği kemoterapi ve eğer gerekirse ışın tedavisi ile yok edilir. Terapinin tamamlandığı andan itibaren hasta, bağışçının sağlıklı kök hücresi hemen nakledilmediği takdirde, hayatta kalamaz.

Duyarli olalim ve elimizde olan Imkanlarla bir Hayati kurtarmaya 'vesile' olalim.

[/ Quote]

Dip Not : Bu sefer DKMS ile degil'de 'stefan morsch stiftung ( Sirket ) ile 'calismayktayiz ' .
Ama islemler ve 'sonuclar' ayni ...

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline ro ke

• Pro Mitglied
  • Molaetsa: 343
  • Lekala la 23
« Reply #4: La 01 Tšitoe 2012 ka 11:40:04 thapama »
gercekten cok zor...Annemde kanserdi ve sükürler olsuna Rabbime atlatti...hasta kisiden cok yakinlari üzülür,mahvolur,biter...tesekkürler aydinlatici bilgileriniz icin...hepsini okudum zaten düzenli olarak kan veririm eger buralardada olursa bu etkinlik mutlaka gidecegim...
u sebakeng se molemo ka ho fetisisa ho ba ... lithapelong tsa ka ...

Offline reyyan ho

• Fanatic ea Germanx
  • Molaetsa: 653
  • Lekala la 63
  • ho kopanela liphate: Ladies
« Reply #5: La 02 Tšitoe 2012 ka 02:13:17 thapama »
ilik kanserinden geçen yıl, genç yaşta kuzenimi kaybettim ne yazıkki. : -  :(   tarif edilecek gibi değil bu acı. Allah kimsenin başına vermesin.
ben saarbrückendeyim. şayet buradada böylesine etkinlikler olursa kesinlikle giderim.  bir hayatı kurtarmaya vesile olmak.. bunun vereceği mutluluk hiçbir mutlulukla eşdeğer olamaz kesinlikle. duyarlılığınız  ve verdiğiniz bilgiler için binlerce kere teşekkürler size.

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #6: La 03 Tšitoe 2012, 12:31:15 hoseng »
gercekten cok zor...Annemde kanserdi ve sükürler olsuna Rabbime atlatti...hasta kisiden cok yakinlari üzülür,mahvolur,biter...tesekkürler aydinlatici bilgileriniz icin...hepsini okudum zaten düzenli olarak kan veririm eger buralardada olursa bu etkinlik mutlaka gidecegim...

Annenize Geçmiş olsun. 
Duyarlılığınız icin ben teşekkür ederim.

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #7: La 03 Tšitoe 2012, 12:37:56 hoseng »
ilik kanserinden geçen yıl, genç yaşta kuzenimi kaybettim ne yazıkki. : -  :(   tarif edilecek gibi değil bu acı. Allah kimsenin başına vermesin.
ben saarbrückendeyim. şayet buradada böylesine etkinlikler olursa kesinlikle giderim.  bir hayatı kurtarmaya vesile olmak.. bunun vereceği mutluluk hiçbir mutlulukla eşdeğer olamaz kesinlikle. duyarlılığınız  ve verdiğiniz bilgiler için binlerce kere teşekkürler size.

Yaklaşık 12 yıl önce bizde genc kuzenimi
Kan kanserinden kaybettik.
Bu gibi organizasyonlar bir insan hayatını
Kurtarabilir.
insanlar bilgilendikce , yardıma ihtiyacı
Olan insanlara yardım eli uzatacagindan
Eminim. Bilgi paylaştıkca güzeldir.

Teşekkürler benden.
Molimo a o hlohonolofatse.

Bilgilere devam ....

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #8: La 03 Tšitoe 2012, 12:47:41 hoseng »

İlayda icin el ele.

Tekrar hatırlatalım.

Önemli: Stuttgart ve Stuttgart Civarin'da ikamet edenlere ...

Pazar, 16 Aralik 2012
Saat:12.00 - 17.00 arasi
Universität Stuttgart (Cafeteria K 1)
Kepplerstrasse 11 , 71074 Stuttgart

Yine bu tür bir organizasyon ile Ilayda'ya uyumlu bir donör aranilmaktatir.
Eger sizde donör 'sartlarina' uygunsaniz ... gelin ve kayit olun.

Belki bir Hayat kurtarabilirsiniz ...

Stuttgart ve yakınında  ikamet
Edenleri bekliyoruz.

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline esma 41

• Fanatic ea Germanx
  • Lekala la 560
« Reply #9: La 03 Tšitoe 2012, 12:57:12 hoseng »

Risale-i Nur (Mangolo)

Offline (Bosiu ...)

• 2 ea Machaba a Kopaneng
  • Molaetsa: 48
  • Lekala la 1
  • Ka linako tse ling u khopisoa ke hoo ...
« Reply #10: La 16 Tšitoe 2012 ka 12:58:30 thapama »
Daha fazla bilgi icin.

İlayda ve 'ekibinin' 
Facebook sayfası.

https://m.facebook.com/home.php?refid=9#!/groups/451918811520841?ref=bookmark&__user=100000982973165

Bu link gecersiz öyle  zannediyorum... Konu  cok  hassas, keske  dememek icin bir kac damla kan örnegi birakmak zor  degil . Bir  kac sene önce  böyle bir  aci  bizde  yasadik...
O SE KE WA TLHABELA HO TSAMAYA LEHA O LE WENA O LE WEDI TSELENG O TSEBA HORE KE SE NANG LE TOKELO!

German Translation | Ho ithuta Sejeremane | Numeri ea Sejeremane | Boiketlo ba Jeremane
Matsatsi a Jeremane | Mantsoe a Sejeremane | Lipina tsa Sejeremane | Mebala ea Jeremane | Forum Archive

LIPUO TSE TSOETSOANG: Afrikaans Albanian Amharic Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Cebuano Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Corsican Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Frisian Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hausa Hawaiian Hebrew Hindi Hmong Hungarian Icelandic Igbo Indonesian Irish Italian Japanese Javanese Kannada Kazakh Khmer Korean Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Lao Latin Latvian Lithuanian Luxembourgish Macedonian Malagasy Malay Malayalam Maltese Maori Marathi Mongolian Myanmar (Burmese) Nepali Norwegian Pashto Persian Polish Portuguese Punjabi Romanian Russian Samoan Scottish Gaelic Serbian Sesotho Shona Sindhi Sinhala Slovak Slovenian Somali Spanish Sudanese Swahili Swedish Tajik Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Uzbek Vietnamese Welsh Xhosa Yiddish Yoruba Zulu